Kıdem Tazminatı Arabuluculuk

Kıdem Tazminatı Arabuluculuk Nedir?İş sözleşmesi kapsamında en az bir yıldır aynı işyerinde çalışan kişilerin işten çıkarılmaları halinde kıdem tazminatı ödemesi yapılması şarttır.

Hakkettiği kıdem tazminatını alamayanlar ise İş Mahkemesine başvurarak dava sürecini başlatabilirler. Fakat kıdem tazminatı davası açılmadan önce arabuluculuğa gidilmesi zorunludur.

Tarafsız bir kişinin yürüteceği bu süreçte işveren ve işçi arasında bir anlaşmaya varılmaya çalışılır. Anlaşma sağlanırsa dava açılmasına gerek kalmaz. Fakat arabulucuya rağmen taraflar anlaşamazsa da bu durumda dava süreci başlatılabilir. Davanın açılmasının ardından mahkeme kıdem tazminatı hakkının olup olmadığına karar verir.

Kıdem Tazminatı Tavan Ücreti Ne Kadar Oldu?

Ne kadar kıdem tazminatı alınabilir sorusunun cevabı maaş ile doğru orantılıdır. Kıdem tazminatı hesaplamaları yapılırken kişilerin aldıkları maaşlara ve ne kadar süredir çalışıyor olduğuna bakılır. Bunun dışında belirlenen kıdem tazminatı tavan fiyatı da göz önüne alınır.

2019 yılının 6. Ayına kadar olan kıdem tazminatı tavan fiyatı 6,017 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücret tazminatın verilebileceği en yüksek tutardır. Bunun üzerinde bir kıdem tazminatı ödenebilmesi mümkün değildir.

Arabuluculuk Nereye Başvurulur?

Arabuluculuk için başvuru yapılacak kanal özellikle arabulucuya gitmesi zorunlu olan dava türlerinde vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Başvuruların İş Mahkemelerine yapılması gerekmektedir. Bu başvurunun yapılması yalnızca dava şartı arabuluculuk olan davalar için geçerlidir. Diğer bir değişle her dava için vatandaşların arabuluculuk başvurusu yapması gerekmez.

Arabulucular Ne Yapar?

Arabuluculuk davası yeni gelen yasa tasarısı için bazı davalarda zorunluluk haline getirildi. Arabulucular ile birlikte davaların süresinin kısaltılması amaçlanmaktadır.

Ülkemizde işçi ile işveren arasında geçen davaların bir çoğu en az 2 sene boyunca sürmektedir. Bu durum hem mahkemeye başvuran taraflar hem de dava ile ilgilenen mahkemeler için kötü bir durumdur. Bu noktada ara bulucu kişiler devreye giriyor.

Arabulucu kişiler sayesinde konular hakkında ortak anlaşmaya varılması gerekiyor. Davaya başvuru yapmadan önce 7036 sayılı İş Kanunu’na göre ara bulucu ile görüşmek gerekiyor. Kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti, ulusal bayram ücreti, mesai ücreti, pirim, ikramiye ve buna benzer konularda ara bulucular ile çalışmak zorunlu.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN