İş Kazası Arabulucu Avukat Ankara

İş Kazası Arabulucu Avukat Ankara

İş Kazası Arabulucu Avukat

Hukuk sistemimizde 2012 Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlandıktan tam bir yıl sonra, 2013 yılının Haziran ayında kanunlaşarak yürürlüğe giren arabuluculuk faaliyetleri, bu tarihten itibaren her geçen gün popüler bir hal alarak pek çok uyuşmazlığın çözümünde etkili olmaktadır. Aralarında herhangi bir hukuki konu hakkında uyuşmazlık bulunan kişiler, bu ihtilafların başarılı bir şekilde çözüme kavuşturulması ve tarafların menfaatleri korunarak mahkeme ilamı niteliğinde anlaşmaya varılması için arabuluculuk faaliyetlerine başvurmaktadır.

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu kapsamında, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iş hukukunu kapsayan pek çok uyuşmazlığın çözümü için arabuluculuk faaliyetlerine başvurma zorunluluğu bulunmaktadır. İş mahkemelerinde görülen işçi ile işveren arasındaki temek uyuşmazlıkların hemen hemen hepsi mahkemede görülmeden önce mutlaka arabuluculuk faaliyetleri ile çözüme kavuşturulması için uzman arabulucu gözetiminde taraflarca tartışılmalıdır. Aksi halde iş mahkemesine arabuluculuk yoluna gidilmeden açılan davalar, usulen reddedilmektedir.

İş Mahkemelerinde Zorunlu Arabuluculuk

İş uyuşmazlıkları olarak bilinen, işçi ile işveren arasında imzalanan iş sözleşmesine aykırılık durumlarında zorunlu arabuluculuk faaliyetlerine gidilmesi gerekmektedir. Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi ve işveren alacağı ya da tazminatları ile işe aide talebiyle açılan davalarda iş mahkemelerinde dava başvurusundan önce uzman arabulucu avukat ile birlikte arabuluculuk faaliyetlerinin uygun şartlar altında müzakere edilip icra edilmesi mecburi kılınmıştır.

Arabuluculuk faaliyetleri için ihtiyari arabuluculuk dışında iş hukuku kapsamında zorunlu arabuluculuk başvurusunda bulunmak isteyen işçi ve işverenler bizzat kendileri başvuruda bulunabilecekleri gibi vekalet verecekleri avukatları aracılığı ile de arabuluculuk faaliyetlerine katılım gösterebilmektedir. Taraflar, arabuluculuk siciline kayıtlı bir arabulucudan tarafsız ve bağımsız olarak hakemlik yapması konusunda uzlaşmaya varabilecekleri gibi başvuru yapmak isteyen taraf istediği takdirde diğer taraf ile herhangi bir şekilde diyalog kurmadan tek başına gidip arabuluculuk bürosu üzerinden başvurusunu gerçekleştirebilme imkanına sahip olmaktadır. Hukuki alanda karşılaşılan arabuluculuk başvuru işlemleri genellikle bu şekilde icra edilmektedir.

İş Kazası Arabulucu Avukat Hizmeti

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu kapsamın iş hukukunda zorunlu arabuluculuk konuları arasında yer almayan bazı iş mahkemesi davaları da bulunmaktadır. İş kazası ve meslek hastalığı bunlar arasında yer almaktadır. İşçi ile işveren arasında ortaya çıkan uyuşmazlık konularından biri olan iş kazası durumunda, bu kaza öne sürülerek talep edilen maddi ve manevi tazminat ile iş kazası tespiti itirazı gibi hukuki işlemler için arabulucuya başvuruda bulunma şartı aranmamaktadır. Dolayısıyla işçiler, iş kazası durumunda doğrudan iş mahkemesine giderek, işverenleri aleyhinde maddi ve manevi tazminat davaları açabilme hakkına sahiptir.

Bu sebeple iş kazası arabulucu avukat olarak görev yapan kimseler, genel olarak arabuluculuk siciline kayıtlı olan uzman iş hukuku arabulucularından ziyade işçi avukatı olarak mahkemelerde müvekkillerinin dava takibini yapan kişilerden oluşmaktadır.

İş Hukuku Avukatı ile Arabuluculuk Faaliyetlerine Katılmak

Kanunda ilgili maddelerde yer alan hükümlere göre arabuluculuk başvurusu yapıldıktan sonra aralarında uyuşmazlık bulunan işçi ile işverenler dilerlerse kendileri tek başına dilerlerse de vekalet verdikleri avukatları aracılığı ile bu görüşmelere katılım gösterebilmektedir. Bu noktada özellikle işçi ve işverenlerin sahip oldukları hukuki hakları iyi bilmeleri gerekmektedir. Aksi durumda eksik bilgi veya yetersiz hukuki bilgiye sahip bir şekilde arabuluculuk müzakerelerine başlanması durumunda uyuşmazlığın çözümünde zararlı çıkılma ihtimali de bulunmaktadır.

Arabuluculuk faaliyetleri süresinde avukat desteği alarak herhangi bir şekilde hak kaybı yaşamanın önüne geçebilmeniz mümkündür. Bu sebeple arabuluculuk siciline kayıtlı avukatlardan hukuki destek almanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede kısa sürede uyuşmazlığın çözülmesini sağlayabilirsiniz.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN