Hangi Uyuşmazlıklarda Arabulucuya Gidilebilecek?

Hangi Uyuşmazlıklarda Arabulucuya Gidilebilecek?

Arabuluculuk Hangi Tarihten İtibaren Zorunlu?

Arabuluculuk ne zaman zorunlu sorusu dava açmak isteyen vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Arabuluculuk avukat hizmetleri yeni kanun ile birlikte yeniden düzenlenerek belirlendi.

  • Kıdem tazminatı
  • İhbar tazminatı
  • Kötü niyet tazminatı
  • İş sözleşmesinin eşit davranma ilkesine aykırı kaynaklanan tazminat türleri için zorunluluk süresi 10 yıldan 5 yıla düşürülmüştür.

Hangi Davalarda Arabulucuya İhtiyaç Duyulmayacak?

Arabuluculuk her davalara götürülmeyecektir. İşe iade davaları, sendika temsilcini ilgilendiren iş güvencesi ile ilgili davalar, talepli olan sendikal tazminat davaları, kanun dışı grev başta olmak üzere çeşitli davalarda arabulucuya ihtiyaç duyulmayacak.

Buna ek olarak işletme niteliğinin tespiti davaları ve toplu iş sözleşmesinde yer alan uygulama hatası bulunan uyuşmazlıklardan da arabuluculuk hizmeti alınmasına gerek duyulmayacak.

Arabulucu Olmadan Açılan Dava Usulen Reddediliyor

Arabuluculuk hizmeti alınması gerek duyulan davalarda ise, vatandaşların başvuru süresi geçmeden önce muhakkak başvurularını tamamlamış olmaları gerekiyor. Aksi takdirde eğer davaya başvurmadan önce arabulucu başvurusu yapılmazsa dava otomatikman reddedilmiş oluyor.

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN