Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk

Arabulucu, aldığı eğitimler, mesleki tecrübesi ile birlikte aralarında anlaşmazlık yaşanan grupları bir araya getiren, aralarında kopan iletişimin yeniden kurulması için çalışmalar yapan tarafsız üçüncü kişidir.

Ankara arabulucu bir hakem veya hakim görevinde değildir. Tarafları bu duruma sürükleyen esas sebepleri araştırır, tarafların çıkarlarını gözler ve bu sebepleri anlatarak çözüme ulaşmalarını sağlar.  Fikir veya taraf belirtmez. Ankara arabulucu listesinde yer almayan hiç kimse Ankara’da bu görevi üstlenemez.

Arabuluculuk sistemi dünyada çok yaygın bir sorun çözme yöntemidir. Bu şekilde uzayan mahkeme süreçleri, masrafları ile uğraşmadan arabulucu ile kısa zamanda sorun çözülebilir. Arabulucuya başvurmak için belirli bir süre yoktur. İster mahkemeye başvurmadan önce ister mahkeme görülürken bu olanaktan yararlanılabilir. Arabulucu ile olan görüşmelere isterseniz bizzat kendiniz katılabilir isterseniz avukatınızla birlikte gidebilirsiniz.

Eğer Ankara’da hangi arabulucuyu nerden bulurum diyorsanız bu işi yapan bürolara başvurabilir, Daire Başkanlığının resmi sitesinden arabulucular listesine bakabilirsiniz. Bunun dışında eğer ticari dava veya iş  hukuku kapsamında zorunlu arabuluculuktan faydalanmak istiyorsanız bu durumda bulunduğunuz bölgedeki adliyeye gidip oradaki Arabuluculuk Merkezine başvurmanız gerekir.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN