Arabulucu Nedir?

Arabulucu Nedir?

Arabuluculuk Nasıl Yapılır?

Arabuluculuğun nasıl yapıldığı sorusu hizmetin yeni tasarı ile birlikte zorunlu hale getirilmesinden sonra daha çok sorulmaya başlandı. Arabuluculuk yapmak için çeşitli sistematik tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Bu teknikler sayesinde taraflar bir araya getirilmiş olur ve tarafların birbirlerini net bir şekilde anlamaları sağlanır. Bu doğrultuda çözümler mahkeme aracılığı ile değil, tarafların kendi aralarında halledilmesi sağlanır.

Arabuluculuk Yapan Kişilerin Özellikleri Nelerdir?

Arabuluculuk başvurusu yapmak isteyen kişilerin ilk olarak arabulucunun ne olduğu tanıma bakmalarında fayda var. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan tanıma göre bu kişiler, bakanlık tarafından yapılan sınavları başarı ile vermiş, tarafları bir araya getirmekle yükümlü, bu tarafların birbirlerini anlamalarını sağlayan, tarafsız olan, mesleklerinde 5 yıl deneyimi olan hukuk mezunu kişilerdir.

Arabuluculuk Şartları Nedir?

Arabuluculuk hizmeti vermek isteyen kişilerin ilk olarak Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan sınavlarda başarılı olması gerekir. Bu sınavlar hem yazılı hem de sözlü olarak yapılır. Başvuru yapmak için bakanlığın resmi internet sitesinden tarihlerin güncel olarak takip edilmesi gerekmektedir.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN