Arabulucu Avukat Listesi – Arabulucu Avukat Arama

Arabulucu Avukat Listesi - Arabulucu Avukat Arama

Arabulucu Avukat Listesi – Arabulucu Avukat Arama

Hukuk sistemimizde son yıllarda giderek popüler bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkan arabuluculuk, pek çok hukuki alanda yaşanan ihtilafların çok daha kısa sürede ve ekonomik bir şekilde çözüme kavuşturulmasında faydalı sonuçlar ortaya koymaktadır. Arabuluculuk sürecine başvuruda bulunmak isteyen taraflar, bulundukları şehirde Adalet Bakanlığı tarafından özel olarak yetkilendirilip lisanslı faaliyet gösteren özel bir arabuluculuk merkezine başvuruda bulunarak sürecin başlatılmasını sağlayabilmektedir.

Aralarında yaşanan uyuşmazlıkları, bağımsız ve tarafsız bir uzman arabulucu gözetiminde çözüme kavuşturmak isteyen taraflar arabuluculuk faaliyetlerini başlatmak için özel arabuluculuk merkezine başvurabilecekleri gibi Adalet sarayı içinde bulunan arabuluculuk bürosuna da şahsen müracaat edebilirler. Burada arabulucu avukat listesi arabulucu avukat arama işlemi yaparak yaşadıkları uyuşmazlıkların çözümünde hakemliğinden yararlanmak istedikleri arabulucuların listesini görebilirler.

Ne Zaman Arabulucuya Başvurulur?

Arabuluculuk sürecini başlatmak oldukça basittir. Aralarında herhangi bir hukuki konu hakkında uyuşmazlığı olan kişiler, bu meseleyi çözüme kavuşturmak için tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin yardımına ihtiyaç duydukları tüm durumlarda arabuluculuk faaliyetlerine başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de arabulucuya başvurma zamanı konusunda esnek davranılmaktadır.

Uyuşmazlık yaşanan mesele hakkında mahkemede dava yoluna başvurmadan önce arabuluculuk faaliyetlerinden yararlanmak mümkündür. Bu sebeple örneğin işçi ile işveren arasında iş hukukundan kaynaklanan bir sorunun çözümü için arabulucuya başvurulması mümkündür. Bu sayede iş mahkemesine dava açma gereği olmadan taraflar uzman arabulucunun tarafsız ve bağımsız öncülüğünde kendi aralarında anlaşma fırsatı yakalamaktadır. Taraflar iş mahkemesine başvuruda bulunmadan arabuluculuk faaliyetlerinde kendi aralarında anlaşmaya varmaları durumunda mahkemeye gitmeye gerek kalmadan anlaşma metni imzalayabilmektedir. Arabulucu tarafından hazırlanıp taraflarca imzalanan arabuluculuk anlaşma belgesi, hukuki zeminde mahkeme ilamıyla benzer niteliğe sahiptir. Bu sebeple anlaşmaya varılan mesele hakkında daha sonraki süreçte dava açılması söz konusu değildir.

Arabuluculuk Faaliyetlerinin Özellikleri Nelerdir?

Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de hukuk alanında her geçen gün popülerlik kazanan arabuluculuk faaliyetleri, dava ve mahkeme yoluna göre uyuşmazlıkların çözümünde taraflara sağladığı faydalarla tercih edilmektedir. Arabuluculuk sürecinin en önemli özelliklerinin başında bu sürecin gizli bir şekilde icra edilmesi gelmektedir.

Arabuluculuk faaliyetleri sırasında şirketlerin ticari defterleri, aleni olan dava dosyalarına girmemiş olmaktadır. Bu sayede şirketlerin korumaya çok büyük özen gösterdiği ticari sırları da gizli tutulmuş olmaktadır. Bunun yanı sıra sadece şirketler için değil aynı zamanda kamuoyu ile paylaşılması sıkıntılı olan bilgilere sahip olan kimseler de dava dosyalarında bu bilgilerin yer almasındansa arabuluculuk faaliyetlerini sürdürerek gizli tutulmasını sağlayabilmektedir.

Arabuluculuk süresi bakımından da taraflara çok ciddi avantajlar sağlamaktadır. Arabuluculuk sürecinde tarafların arasında yaşadığı hukuki uyuşmazlık, sadece birkaç hafta içinde çözüme kavuşturulabilmektedir. Çünkü arabuluculuk sürecinde mahkemede olduğu gibi kademeli duruşma ve dava dosyası hazırlığı gibi süreçler bulunmamaktadır. Uzman arabulucunun gözetiminde bir araya gelen taraflar, uyuşmazlıklarını tamamen kendi kontrollerinde ve kendi istekleri doğrultusunda kolay bir şekilde sonuçlandırabilmektedir.

Türkiye’de Arabuluculuk Faaliyetleri

Avrupa ve Amerika’da 40 yılı aşkın süredir uygulanan uyuşmazlık çözüm yöntemi olan arabuluculuk, esasında antik çağlara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Arabuluculuk kişilerin sorunlarını uzman arabulucu eşliğinde karşılıklı olarak müzakere sürecine dahil edip çözüme kavuşturulmasını sağladıkları pratik ve ekonomik bir süreçtir.

Türkiye’de Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu 22 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandıktan 1 yıl sonra yani 22 Haziran 2013 yılında resmen yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda Türkiye’de arabuluculuk faaliyetlerinde görev yapacak olan ilk arabulucular 14 Kasım 2013 tarihinde Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Dairesi Siciline yazılmıştır.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN