Ankara Arabuluculuk Merkezi

Ankara Arabuluculuk Ücreti

Arabuluculuk ücreti eğer taraflar aralarında bir tarafın ödemesine dair bir karar almamışsa eşit bir şekilde yarı yarıya ödenir. Uyuşmazlığın çözüm sürecinde taraflar kimin ne kadar ödeyeceğine karar verebilir ama bu belirlemede arabulucu karışamaz, kimin ne kadar ödeme yapacağını söyleyemez.

Peki arabuluculuk ücreti neye göre belirlenir derseniz de Arabulucuya başvurulurken mevzu bahis ne ise o konu üzerinde belirlenen asgari ücret tarifesi vardır. Arabulucu asgari ücret tarifesinin altında bir ücret isteyemez ya aynı ya da üzerinde olmalıdır. Arabuluculuk ücretlerindeki farklılıklar da  arabulucunun tecrübesine, yetkinliklerine  göre ortaya çıkar.

Kimi durumlarda taraflar birden fazla arabulucu ile çalışmak isteyebilirler Bu durumda arabuluculuk ücreti her bir arabulucuya ayrı ayrı ödenir.

Yasalarla düzenlenen zorunlu arabuluculuk kapsamında ticari davalar veya işçi-işveren arasındaki davalardan biriyle ilgili arabulucuya gidilmişse bu durumda görüşmenin ilk iki saati bakanlık tarafından karşılanır.

Taraflar arabuluculuk süreci devam ederken bağımsız olarak aralarında anlaşırsa veya sulh olursa arabulucu ücretin tamamını almaya hak kazanmış olacağından taraflar ödemeyi tam bir şekilde yapmak zorundadır.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN