Ankara Arabuluculuk Bürosu

Ankara Arabuluculuk Bürosu

Ankara arabuluculuk bürosu, yaşanan bir problemde düştükleri uyuşmazlığın çözümünü mahkemeye taşımadan bulmak isteyenler için hizmet vermektedir.

Ülkemizde bilinirliği yavaş yavaş artan arabuluculuk sistemi hem zaman hem de maddi açıdan iki taraf için de olumlu etki yaratan bir çözüm yoludur.

Ankara Arabuluculuk Bürosu

Arabuluculuk sistemini İhtiyari arabuluculuk ve zorunlu arabuluculuk olarak iki başlıkta inceleyebiliriz;

İhtiyari Arabuluculuk; Sorunların çözümünde anlaşmazlık yaşayan tarafların kendi iradeleri ile arabulucuya başvurmaları durumudur. Özel hukuk kapsamına giren ve tarafların kendi tasarruflarında karar verebildiği, kamu yararı olmayan davalarda taraflar arabulucuya başvurmaya karar verebilir. İhtiyari arabuluculuk maddi manevi tazminat davaları, miras, boşanma, gayrimenkul hukuku gibi tarafların kendi kararlarını alabileceği konularda başvurulabilir.

Zorunlu Arabuluculuk;  yasa koyucunun belirlediği bazı durumlarda taraflar mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvurmak zorundadır. Bu durumda arabuluculuk bürosuna başvurma keyfi bir karara değil zorunluluğa bağlanmıştır.

Taraflardan herhangi biri eğer arabulucuya başvurmadan mahkemeye giderse dava şartı yokluğu sebebiyle bu talepleri reddedilir. Zorunlu Arabuluculuk ticari davalarda ve iş hukuku kapsamında ( kıdem, ihbar, fazla mesai, yıllık izin) geçerlidir.

Ankara arabulucu avukat, hukuk eğitimi almış, 5 yıllık mesleki tecrübesi olan, uzmanlık eğitimini almış ve gerekli sınavlardan başarılı olmuş kişilerdir. Arabulucunun görevi süreç boyunca uyuşmazlık yaşayan taraflar arasındaki iletişimi kurmak, köprü olabilmektir.

Tamamen bağımsız bir göz olarak iletişimi sağlayan arabulucu, bir hakem veya hakim görevinde değildir. Bu sebeple arabulucu fikir beyan edemez veya taraflardan herhangi birini yönlendiremez.

Arabuluculuk görevini yapabilmek için Adalet Bakanlığının verdiği eğitimi geçmek ve arabuluculuk listesinde kayıtlı olmak şarttır. Bu listenin dışındakiler arabuluculuk yapamaz.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN