Ankara Arabuluculuk Bürosu Nerede

Ankara Arabuluculuk Bürosu Nerede

Ankara Arabuluculuk Bürosu Nerede

Hukuk sistemimizde 1990’lı yılların sonundan itibaren tartışılmaya başlanan ve 2012 yılında bu yana resmi olarak kullanılan arabuluculuk faaliyetleri, Avrupa ve Amerika’da 40 yıla yakın bir sürede başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Arlarında herhangi bir şekilde meydana gelmiş ve davaya konu olabilecek uyuşmazlık bulunan kişiler, yaşadıkları hukuki ihtilafın çözümünde uzman arabulucu eşliğinde karşılıklı olarak müzakere ederek çözüme kavuşturdukları sürece hukukta arabuluculuk faaliyetleri denmektedir.

Ankara Adliye Arabuluculuk Bürosu Nerede – Arabuluculuk İletişim Numaraları

Ankara Adliyesi Arabuluculuk Başvurusu, Ankara Arabuluculuk Bürosu 0312 540 45 32 – 0312 204 47 79
Ankara Batı Adliyesi Arabuluculuk Başvurusu: Ankara Batı Adliyesi Bürosu 0 312 246 44 54

Amerika ve Avrupa’da 40 yıla yakın bir süredir uygulanan uyuşmazlık çözüm yöntemi şeklinde karşımıza çıkan arabuluculuk uygulamaları, ülkemizde son dönemde meslek haline gelmiştir. Arabuluculuk faaliyetleri, aralarında herhangi bir şekilde davaya konu olmuş ya da olabilecek bir uyuşmazlık bulunan kişilerin, meseleyi arabulucu eşliğinde karşılıklı olarak müzakere etmeleri sürecine arabuluculuk denmektedir. Arabuluculuk sürecinde tarafların kendi menfaatlerine göre uzlaşmaya varması esastır. Ancak her ne kadar başarılı arabuluculuk faaliyetleri gerçekleştirilse de tarafların uzlaşmaya varmaması yani uyuşmazlığın çözüme kavuşturulamaması da söz konudur. Bu sebeple örneğin başkentte hukuki ihtilafın çözümü için arabuluculuk faaliyetlerine başvurmak isteyen kişiler Ankara arabuluculuk bürosu nerede sorusunun yanıtını aramaktadır.

Arabulucuların Görevi Nedir?

Arabulucular, aralarında hukuki uyuşmazlık bulunan tarafların iletişimlerini kolaylaştıracak birtakım arabuluculuk yöntemleri uygulamaktadır. Alanında uzman arabulucular, ihtilaf yaşayan kişilerin müzakere etmelerini ve başarılı bir şekilde çözüme kavuşmalarını sağlamak için bu kişileri masada tutacak özel yöntemleri uygulamaktadır. Arabulucuların taraflara herhangi bir şekilde çözüm seçeneği vermesi ya da taraflardan birini ikna etmeye çalışması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun yanı sıra üzerinde uzlaşılmaya varılacak mesele her ne olursa olsun arabulucunun tarafsız ve bağımsız bir kişi olması gerekmektedir. Aksi halde arabuluculuk faaliyetlerinin hukuka uygun olmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Türkiye’de arabuluculu olarak bu tür faaliyetlerde görev yapmak isteyenlerin belirli kriterlere sahip olması gerekmektedir. En az beş yıllık mesleki deneyimi olan hukuk fakültesi mezunları, arabulucu olarak görev yapabilme imkanına sahip olmaktadır. Bununla birlikte Adalet Bakanlığı tarafından arabulucu olarak atanmak için Arabuluculuk Sicili‘ne kayıtlı olunması gerekmektedir. Söz konusu sicile kayıt olabilmek için de Bakanlık tarafından lisanslanarak yetki verilen özel arabuluculuk eğitim kurumlarından teorik ve uygulamalı en az kırk sekiz saatlik eğitim alınması gerekmektedir.

Bu eğitim başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra arabulucu olmak isteyen 5 yıllık mesleki deneyime sahip hukuk fakültesi mezunları, eğitimden sonra yine Adalet Bakanlığı tarafından açılan yazılı e uygulamalı sınavı geçip Arabuluculuk Sicili’ne kayıt olabilmektedir. Sicile kayıt olanlar arabulucu unvanı kazanmaktadır. Türkiye’de arabulucu olarak görev yapan hukuk fakültesi mezunu kişiler, sicil ve denetim bakımından Adalet Bakanlığı’na bağlıdır. Bu sebeple arabulucular her yıl maliyeye aidat ödemektedir. Arabuluculuk mesleğini yapanlar her sekiz yılda bir yenileme eğitimi almak zorundadır.

Arabulucuya Ne Zaman Başvurulması Gerekir?

Aralarında herhangi bir sebeple hukuki uyuşmazlık bulunan kişiler, bu uyuşmazlığı çözüme kavuşturabilmek için üçüncü bir kişinin hakemliğine ihtiyaç duyduğu zaman arabulucuya başvurabilmektedir. Türkiye’de arabuluculğa başvurma konusunda bazı davalarda önşart bulunmaktadır. Mahkemeye dava açmadan önce ya da dava açıldığında da arabuluculuk faaliyetlerine başvuruda bulunmakt mümkündür.

Eğer uyuşmazlık yaşayan kişiler mahkemeye başvurmadan önce arabuluculuğa başvurmaları durumunda, uzman arabulucu gözetiminde gerçekleştirilecek müzakerelerde anlaşmaya varmaları durumunda mahkemede dava görülmesine gerek kalmayacaktır. Taraflar dava açıldıktan sonra hakimler tarafları arabuluculuk hakkında bilgilendirebilmektedir. Arabuluculuğa gitmek isteyen davanın tarafları bu talebi iletmeleri durumunda hakim duruşmayı iki kere olmak üzere 3 aya kadar erteleyebilme hakkına sahiptir. Ancak taraflar arabuluculuk faaliyetlerinde anlaşamazlarsa dava kaldığı yerden devam eder ve olay hakkında mahkeme kararı ele alınır.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN