Ankara Arabuluculuk Bürosu

Ankara Arabuluculuk Bürosu adres ve iletişim bilgileri nelerdir? Ankara kapsamında görev yapan arabuluculuk bürosu, özellikle Ankara’da ikamet eden kişilerin uyuşmazlığa düştükleri özel hukuk konularında taraflara ortak çözümler üretmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren hukuki bir kurumdur.

Nitekim arabuluculuk faaliyetleri, taraflar herhangi bir uyuşmazlık yaşadığı zaman, tarafsız bir biçimde ve uzman üçüncü bir kişinin hakemliğinde çözüm aranılan bir süreci ifade etmektedir.

Bu bağlamda söz konusu özel hukuk konularında herhangi bir şekilde hukuki ihtilaf durumuna düşen taraflar Ankara Adliyesi Arabuluculuk Bürosu ve Ankara Arabuluculuk Merkezleri’ne şahsen yada avukat aracılığı ile başvuruda bulunabilirler.

Ankara Arabuluculuk Bürosu

Ankara Arabuluculuk Bürosu

Ankara Arabuluculuk Bürosu ve Ankara Arabuluculuk Merkezleri, tamamen profesyonel ve çözüm odaklı hizmet vermektedir. Hukuki uyuşmazlık yaşayan tarafların bu kurumlara başvuruda bulunmalarının akabinde gerçekleştirilen arabuluculuk faaliyetleri ile taraflar, kendi iradeleri nezdinde hiçbir yönlendirmeye maruz kalmadan, alanında uzman arabulucu kişinin hakemliğinde dilerlerse anlaşmaya varabilir veya dilerlerse de anlaşma yoluna gitmeyebilirler.

Eğer hukuki uyuşmazlık yaşayan taraflar, gerçekleştirilen profesyonel arabuluculuk faaliyetlerinin akabinde anlaşmaya varırlarsa, bu durumda tarafların menfaatleri göz önünde bulundurularak “Arabulucu Anlaşma Tutanağı” düzenlenmektedir.

Bu tutanaktaki maddeler, sözleşme bağlamında hukuki dayanağa sahip olmaktadır ve tarafların söz konusu sözleşmeye tamamen riayet etmeleri şartı koşulmaktadır.

Öte yandan taraflar gerçekleştirilen profesyonel arabuluculuk faaliyetleri sonucunda anlaşma yoluna gitmeme haklarına da sahiptir.

Bu noktada yine alanında uzman arabulucu kişi tarafından “Arabulucu Son Tutanağı” düzenlenerek bu belgenin taraflarca imzalanması gerekmektedir. İmzalanan bu tutanağın adliyede bulunan arabulucu bürosuna bildirilmesinin akabinde dava şartı olarak görülen arabuluculuk sürecinin tamamlanması mümkün olmaktadır.

Ankara Arabuluculuk Merkezi

Ankara Arabuluculuk Merkezi, arabuluculuk faaliyetlerinin uygun şartlar altında gerçekleşmesi için gerekli fiziki şartları mümkün mertebe sağlamakla birlikte, aynı şekilde alanında uzman arabulucu unvanına sahip kişilerin esas itibarıyla görev yaptıkları kurumdur.

Bu kurumda görev yapan tüm arabulucular, Adalet Bakanlığı’nın yetkilendirmiş olduğu resmi veya özel eğitim kurumlarında arabuluculuk uzman eğitimini başarıyla tamamlamış ve iletişim kabiliyetleri yüksek kişilerden oluşmaktadır.

Hukuk sistemimizde yapılan düzenlemelerin ardından 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren İş Hukuku kapsamında gündeme gelen davalarda İş Mahkemesi’ne başvuru yapılabilmesi için öncelikle tarafların arabulucu yoluna gitmiş olmaları şartı aranmaktadır.

Bu sebeple daha önceleri 2013 yılından bu yana aktif olarak kullanılan arabuluculuk faaliyetleri, işçi ve işveren arasında yaşanan hukuki ihtilafların giderilmesinde de alternatif bir çözüm olarak öne çıkmıştır. Daha sonraları yine aynı kanunda yapılan düzenleme ve güncellemeler ile birlikte Ticaret Hukuku kapsamında görülen davalarda da arabuluculuk faaliyetleri şartı getirilmiştir.

Ankara Arabuluculuk Bürosu Nerede Adresi İletişim Numaraları

Ankara Arabuluculuk Bürosu, Ankara’da merkezde 2 adet bulunmaktadır.
Aankara arabuluculuk bürosu adresi, Balgat Ankara adliyesi ek binası yani iş mahkemelerinin olduğu binada yer almaktadır. Ankara batı arabuluculuk bürosu adresi ise Sincan ilçesinde bulunan Batı adliyesinde arabuluculuk bürosu mevcuttur.

Ankara arabuluculuk bürosu telefon, ankara arabuluculuk bürosu iletişim numaralarına adliyelerin web sitesinde ulaşabilirsiniz.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN