Ankara Arabuluculuk Avukatı

Arabulucu Kimdir Ne İş Yapar?

Arabulucu ile çözülmesi mümkün olan bir durumda dava açılmadan önce tarafların kendi iradeleri ile veya kanun koyucunun şart koştuğu mahkemelerde zorunluluk sebebiyle arabulucuya başvurabilirler. Bunlar ihtiyari arabuluculuk ve zorunlu arabuluculuk olarak ayrılır. Tarafların kendi aralarında çözemedikleri konuların mahkemeye taşınsa da arabulucu aslında uzun dava süreçlerini beklemeden, mahkeme masraflarına katlanmadan sorunu çözebilme imkanı sunmaktadır.

Ankara arabuluculuk bürosu, süreç boyunca bir hakem ya da hakim olarak belirlenmediği için arabulucu fikir beyan etmez, taraflardan herhangi birini yönlendiremez. Kanun koyucu işçi-işveren arasındaki anlaşmazlıklarda ise arabulucuya başvurmayı zorunlu kılmıştır. Yani taraflar mahkemeye gitmeden önce arabulucuya başvurmak zorundadır ve eğer arabulucuya gitmeden mahkemeye verilmeye çalışırlarsa davanın gerekleri gerçekleşmediği için dava şartı yokluğundan reddedilir.

İşçi-işveren arasında ve ticari davalarda arabulucuya başvurmak yasalarla zorunlu hale getirilmiştir. Mahkeme dışı arabulucuya başvurarak tarafların sorunu çözebilmeleri sağlanmaktadır. Bu şekilde uzun mahkeme sürecini yaşamadan anlaşmazlıkların Ankara arabulucu avukat ile çözülmesi sağlanır.

İş hukuku davaları dışında kalan konularda yaşanan uyuşmazlıklarda taraflar kendi istekleri ile arabulucuya başvurabilir. Tarafların üzerinde kendi tasarrufları ile karar verebileceği özel hukuk uyuşmazlıklarında arabulucuya giderek sorunun çözülmesi için çalışılabilir.

ARABULUCUYA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

ARABULUCUYA SORU SOR

 

BİZE ULAŞIN